Grb Kikinde

Aktuelno

Budite informisani...

Odbojkaški kamp „Jelena Nikolić” u Kikindi: Vrhunski treneri, odlični uslovi i budući šampioni iz Srbije i Mađarske

Datum: 27.06.2026.

Odbojkaški kamp „Jelena Nikolić” ponovo je pretvorio Kikindu u centar omladinske odbojke, okupivši ove godine 35 devojčica i dečaka uzrasta od 10 do 16 godina iz Srbije i Mađarske. Mladi sportisti, uz rad sa priznatim stručnjacima, usavršavaju svoju odbojkašku tehniku, ali i stiču nebrojena nova prijateljstva. Kamp su posetili gradonačelnik Kikinde Mladen Bogdan i predsednica Sportskog saveza Kikinde Jelena Čudanov, kako bi pružili podršku ovoj značajnoj sportskoj manifestaciji i uverili se u sjajne uslove u kojima deca treniraju i borave.

''Sportski savez Kikinde uvek će sa ponosom podržati kampove koji na prvo mesto stavljaju pravilan razvoj dece i sportski duh. Dolazak mladih odbojkaša iz Srbije, ali i iz susedne Mađarske, dokaz je da je Kikinda prepoznata kao odličan domaćin sa vrhunskom infrastrukturom. Presrećna sam kada vidim ovu energiju na terenu i sigurna sam da će mnogi od ovih mališana izrasti u vrhunske sportiste, ali pre svega u dobre ljude. Nastavićemo da ulažemo u mlade i u ovakve međunarodne sportske razmene'', istakla je Jelena Čudanov.

Organizatorka kampa i naše proslavljeno odbojkaško ime, Jelena Nikolić, istakla je da je ponovni dolazak dece najbolji dokaz uspeha prethodne godine:

''Domaćini su izuzetni, uslovi su odlični, smešteni smo u Domu učenika. Kikinda je prelep, miran grad i zaista uživamo ovde. Poseban akcenat je stavljen na individualni rad sa decom jer kampovi služe da im se neko dodatno posveti. Za sedam dana ne može neko da postane vrhunski odbojkaš, ali može da nauči na kojim elementima treba da radi kada se vrati u svoj klub. Deca se odlično druže i van treninga, šetaju gradom, koriste spoljne terene i stvaraju nova prijateljstva”, navela je Jelena Nikolić.

Sa mladim nadama radi izuzetan stručni tim. Među njima su trener kadetske reprezentacije Srbije LJubomir Galogaža, trener Nikola Ražnatović čija energija dodatno motiviše decu, kao i kondicioni trener i fizioterapeut Karolj Ferenc iz Mađarske. Za one najmlađe, popularno nazvane „Pahuljice”, organizovana je i posebna škola odbojke koju vodi Nikolina Tomić.

''Sa starijom grupom više radimo na taktičkom delu, sistemima igre i donošenju odluka na terenu, dok je kod mlađih fokus gotovo isključivo na tehnici. Oni jedva čekaju da igraju i kroz igru najlakše usvajaju znanja. Odbojka je izuzetno dinamičan i inteligentan sport, koji razvija razmišljanje, brzinu odlučivanja i timski duh”, zaključuje Tomić.
 

Svečani prijem u Kikindi: Grad nagradio 19 najuspešnijih učenika poklon-vaučerima

Datum: 27.06.2026.

U bašti Gradske kuće upriličen je svečani prijem za 19 učenika osnovnih i srednjih škola koji su tokom protekle školske godine ostvarili vrhunske rezultate i kući doneli nagrade sa republičkih takmičenja. Kao znak priznanja za njihov trud, znanje i izuzetan uspeh, lokalna samouprava im je uručila vredne poklon-vaučere u iznosu od 20.000 dinara – za devojčice u lancu „DM”, a za dečake u sportskoj radnji „Sport Vision”. Gradonačelnik Kikinde, Mladen Bogdan, istakao je da su ovi mladi ljudi ponos grada i dokaz da lokalna sredina ima kvalitetan obrazovni sistem.

''Imamo 19 učenika koji su ostvarili vrhunske rezultate, što pokazuje koliko u našem gradu ima talentovane dece, ali i koliko se ozbiljno radi u obrazovanju. Želeli smo da ih na ovaj način nagradimo, pokažemo da smo ponosni na njih i da im damo podstrek za nove uspehe. Nadam se da ćemo u godinama koje dolaze imati još više ovakvih povoda za slavlje”, poručio je gradonačelnik Bogdan.

Među nagrađenim učenicima je Jovana Lisulov, učenica sedmog razreda Osnovne škole „Sveti Sava”, koja je osvojila visoko drugo mesto na republičkom takmičenju iz engleskog jezika.

''Takmičenje je bilo lepo iskustvo, a mnogo su mi značile pripreme i podrška nastavnice Branislave Vujović. Poklon-vaučer je pravo iznenađenje i veoma sam srećna zbog ovog priznanja. Ovakvi gestovi su veliki podstrek za sve nas”, izjavila je Jovana.

Sjajan uspeh ove godine zabeležila je i Sanja Davidović, učenica šestog razreda OŠ „Žarko Zrenjanin”, koja se istakla i ostvarila zapažene rezultate u čak četiri predmeta – fizici, matematici, srpskom jeziku i biologiji.

''Ponosna sam na sve što sam postigla, a posebno mi je drago što je Grad organizovao ovakav prijem. Bilo je lepo družiti se sa ostalim uspešnim učenicima i ovo je zaista divno priznanje”, rekla je Sanja.
 

Održan 41. Memorijal „Miroslav Antić” u Mokrinu: Veče prožeto stihovima, emocijama i mladom poezijom

Datum: 24.06.2026.

Na Varoškom trgu u Mokrinu održan je tradicionalni, 41. Memorijal „Miroslav Antić”, posvećen jednom od najvećih pesnika i boema. Pod sloganom „Psovke nežnosti”, ovogodišnja manifestacija okupila je brojne eminentne umetnike, glumce, muzičare i ljubitelje Mikinog stvaralaštva, koji su evocirali uspomene na njegov besmrtni lirski rukopis. Tokom bogate kulturno-umetničke večeri, publika je uživala u stihova koje su nadahnuto izvodili doajen našeg glumišta Nada Blam, mlada beogradska glumica Jelena Trkulja, kao i glumac Ivan Tomić. Muzički deo programa upotpunili su vokalni solisti Filip Žmaher i Ruža Čavić. Veče je započelo emotivnim kazivanjem Antićeve „Besmrtne pesme” u izvođenju glumca Miodraga Petrovića, uz pratnju tamburaškog orkestra „Mokas”, čime je odmah uspostavljena prepoznatljiva banatska seta i romantičarski duh. Programu je prisustvovala Marijana Mirkov, članica Gradskog veća.

''Memorijal ’Miroslav Antić’ već više od četiri decenije predstavlja jedan od najvažnijih kulturnih svetionika, ne samo Mokrina i Kikinde, već i čitave Vojvodine. Grad Kikinda sa ponosom podržava ovu manifestaciju koja na najlepši način čuva sećanje na našeg Miku – pesnika koji je svojim stihovima zauvek proslavio ovu ravnicu. Posebno nas raduje što je ove godine fokus na mladim stvaraocima, jer upravo kroz njihovo pero Mikina zaostavština nastavlja da živi i inspiriše neke nove generacije'', istakla je Marijana Mirkov.

Posebnost ovogodišnjeg Memorijala ogledala se u uvođenju takmičarskog dela za mlade stvaraoce koji nastavljaju Antićev lirski vez. Svoju poeziju publici su predstavili mladi pesnici Natalija Pavlićević iz Blaca, Han Hadžibulić iz Novog Pazara i Simona Dmitrović iz Beograda. O pobedniku i dobitniku vredne nagrade „Mikino zlatno pero” odlučivala je mokrinska publika glasanjem putem listića.

''Za nas Mokrinčane, Mika nije samo veliki pesnik, on je deo našeg identiteta i duha koji se i danas oseća na ovom Varoškom trgu. Veoma smo ponosni što smo uspeli da održimo kontinuitet od 41 godine i što smo ove godine u program uvrstili i takmičarski deo za mlade pesnike iz cele Srbije. Mokrin je kuća poezije, a ova noć, ispunjena stihovima, tamburašima i prijateljima našeg mesta, dokazala je da ’Psovke nežnosti’ i dalje imaju najtopliji odjek u našim srcima'', dodao je Goran Ristić, predsednik Saveta mesne zajednice Mokrin.

Program su organizovali Mesna zajednica Mokrin i Grad Kikinda.
 

Kikinda uz zvuke opere i sevdalinki proslavila Svetski dan muzike

Datum: 21.06.2026.

Povodom obeležavanja Svetskog dana muzike, u prepunoj bašti Gradske kuće u Kikindi upriličeno je jedinstveno muzičko veče. Pred brojnom kikindskom publikom nastupili su prvaci opere Narodnog pozorišta u Beogradu, mecosopran LJubica Vraneš i bas Dragoljub Bajić, a organizator ovog kulturnog događaja bio je Kulturni centar Kikinda. Programu su prisustvovali gradonačelnik, Mladen Bogdan i njegovi saradnici.

Događaju je prisustvovala i Marijana Mirov, članica Gradskog veća, koja je naglasila važnost umetnosti u svakodnevnom životu:

''Muzika i umetnost nas oplemenjuju i pune nam dušu. Svetski dan muzike je tu da nas podseti koliko je ona važna, jer bi bez nje život bio prazan. Muzika nas uvodi u naše najtananije emocije. Ovo je bio divan povod da se svi zajedno okupimo u jednom od najlepših i akustički najboljih prostora u Kikindi, u bašti Gradske kuće, i sigurna sam da svi sa ovog koncerta odlazimo srca punog lepih emocija.“

Umetnici koji su u Kikindi već domaći i rado viđeni gosti, izveli su bogat repertoar sastavljen od najlepših domaćih i svetskih šlagera. Posebno iznenađenje za publiku bio je specifičan projekat pod nazivom „Sevdah OPERA“, koji predstavlja potpuno novu formu na našem tržištu u kojoj operski pevači interpretiraju popularne sevdalinke. Dragoljub Bajić, istakao je veliko zadovoljstvo ponovnim susretom sa ovdašnjom publikom:

''Već smo ostvarili niz uspešnih koncerata u Kikindi. LJudi su nas danas i na bazaru presretali, slikali se sa nama, tražili autograme i izrazili veliku radost što smo ponovo ovde. Muzika nosi vibraciju ljubavi i zajedništva, bez kojih ne možemo da živimo. Poruka na Svetski dan muzike jeste da budemo zajedno, da verujemo jedni drugima i da shodno tome idemo napred.“

Koncert je za sve posetioce bio besplatan, a jedinstven ambijent Gradske kuće još jednom se pokazao kao savršena kulisa za vrhunske umetničke interpretacije.
 

U Kikindi dodeljene subvencije za kupovinu bicikala: Za ovu meru vlada ogromno interesovanje

Datum: 19.06.2026.

U Gradskoj kući organizovana je svečana dodela ugovora sugrađanima koji su ostvarili pravo na subvenciju lokalne samouprave za kupovinu bicikala. Ove godine za ovu meru apliciralo je 187 građana, od kojih su 174 dobila po 10.000 dinara. Sve prisutne građane koji su ispunili uslove konkursa pozdravio je gradonačelnik Mladen Bogdan.

''Ogromno interesovanje svih vas koji ste konkurisali za ovu meru grada, pokazatelj je koliko vam ona znači. Pored toga što želimo da doprinesemo zdravim stilovima života, vozeći bicikl čuvamo životnu sredinu. Potrudićemo se da unapredimo način za konkurisanje za ovu meru naredne godine“, istakao je Bogdan.

Član Gradskog veća Đorđe Tešin podsetio je da ovaj konkurs svake godine izaziva veliko interesovanje, zbog čega se prijem zahteva otvori i zatvori u istom danu. Konkurs inače raspisuje Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

''Za Kikinđane je bicikl tradicionalno prevozno sredstvo, svi ih rado voze i ovo je način da pomognemo da dođete do novih dvotočkaša. Živimo u ravnici i to nam je prednost, a ujedno čuvamo životnu okolinu i propagiramo zdrav način života“, kazao je Tešin.

Sugrađani koji su potpisali ugovore potrebno je da odu do prodavnica iz kojih su uzeli predračune kako bi regulisali kupovinu odabranih bicikala. Svi oni koji nisu potpisali ugovore, to mogu učiniti naknadno u prostorijama Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.