Grb Kikinde

Aktuelno

Budite informisani...

Kikinda uz zvuke opere i sevdalinki proslavila Svetski dan muzike

Datum: 21.06.2026.

Povodom obeležavanja Svetskog dana muzike, u prepunoj bašti Gradske kuće u Kikindi upriličeno je jedinstveno muzičko veče. Pred brojnom kikindskom publikom nastupili su prvaci opere Narodnog pozorišta u Beogradu, mecosopran LJubica Vraneš i bas Dragoljub Bajić, a organizator ovog kulturnog događaja bio je Kulturni centar Kikinda. Programu su prisustvovali gradonačelnik, Mladen Bogdan i njegovi saradnici.

Događaju je prisustvovala i Marijana Mirov, članica Gradskog veća, koja je naglasila važnost umetnosti u svakodnevnom životu:

''Muzika i umetnost nas oplemenjuju i pune nam dušu. Svetski dan muzike je tu da nas podseti koliko je ona važna, jer bi bez nje život bio prazan. Muzika nas uvodi u naše najtananije emocije. Ovo je bio divan povod da se svi zajedno okupimo u jednom od najlepših i akustički najboljih prostora u Kikindi, u bašti Gradske kuće, i sigurna sam da svi sa ovog koncerta odlazimo srca punog lepih emocija.“

Umetnici koji su u Kikindi već domaći i rado viđeni gosti, izveli su bogat repertoar sastavljen od najlepših domaćih i svetskih šlagera. Posebno iznenađenje za publiku bio je specifičan projekat pod nazivom „Sevdah OPERA“, koji predstavlja potpuno novu formu na našem tržištu u kojoj operski pevači interpretiraju popularne sevdalinke. Dragoljub Bajić, istakao je veliko zadovoljstvo ponovnim susretom sa ovdašnjom publikom:

''Već smo ostvarili niz uspešnih koncerata u Kikindi. LJudi su nas danas i na bazaru presretali, slikali se sa nama, tražili autograme i izrazili veliku radost što smo ponovo ovde. Muzika nosi vibraciju ljubavi i zajedništva, bez kojih ne možemo da živimo. Poruka na Svetski dan muzike jeste da budemo zajedno, da verujemo jedni drugima i da shodno tome idemo napred.“

Koncert je za sve posetioce bio besplatan, a jedinstven ambijent Gradske kuće još jednom se pokazao kao savršena kulisa za vrhunske umetničke interpretacije.
 

U Kikindi dodeljene subvencije za kupovinu bicikala: Za ovu meru vlada ogromno interesovanje

Datum: 19.06.2026.

U Gradskoj kući organizovana je svečana dodela ugovora sugrađanima koji su ostvarili pravo na subvenciju lokalne samouprave za kupovinu bicikala. Ove godine za ovu meru apliciralo je 187 građana, od kojih su 174 dobila po 10.000 dinara. Sve prisutne građane koji su ispunili uslove konkursa pozdravio je gradonačelnik Mladen Bogdan.

''Ogromno interesovanje svih vas koji ste konkurisali za ovu meru grada, pokazatelj je koliko vam ona znači. Pored toga što želimo da doprinesemo zdravim stilovima života, vozeći bicikl čuvamo životnu sredinu. Potrudićemo se da unapredimo način za konkurisanje za ovu meru naredne godine“, istakao je Bogdan.

Član Gradskog veća Đorđe Tešin podsetio je da ovaj konkurs svake godine izaziva veliko interesovanje, zbog čega se prijem zahteva otvori i zatvori u istom danu. Konkurs inače raspisuje Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

''Za Kikinđane je bicikl tradicionalno prevozno sredstvo, svi ih rado voze i ovo je način da pomognemo da dođete do novih dvotočkaša. Živimo u ravnici i to nam je prednost, a ujedno čuvamo životnu okolinu i propagiramo zdrav način života“, kazao je Tešin.

Sugrađani koji su potpisali ugovore potrebno je da odu do prodavnica iz kojih su uzeli predračune kako bi regulisali kupovinu odabranih bicikala. Svi oni koji nisu potpisali ugovore, to mogu učiniti naknadno u prostorijama Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.
 

U Ruskom Selu u toku uređenje parkinga ispred kompleksa „Torontal” i katoličkog groblja

Datum: 16.06.2026.

Kako bi se olakšao pristup velikom broju turista koji posećuju Rusko Selo, započeli su radovi na izgradnji novih parking mesta u neposrednoj blizini katoličkog groblja i sedišta Udruženja građana „Torontal”. Za ovu investiciju lokalna samouprava je opredelila 2,5 miliona dinara iz sopstvenih budžetskih sredstava. Radove su obišli gradonačelnik, Mladen Bogdan i Bojan Mikalački, član Gradskog veća.

''Ovaj projekat predstavlja kontinuitet ulaganja u razvoj seoskih sredina. Na ovoj lokaciji biće obezbeđeno između 24 i 25 uređenih mesta za parkiranje, što je direktan odgovor na realne potrebe udruženja koje beleži stalan porast posetilaca. Radovi se realizuju u sklopu šireg programa obnove seoskih puteva i pešačkih staza, čija ukupna vrednost iznosi blizu pet miliona dinara'', istakao je gradonačelnik.

Prvi čovek „Torontala”, Šandor Talpai, podsetio je da se ovo udruženje već pozicioniralo kao jedna od najvažnijih turističkih tačaka na mapi Kikinde:

''Samo tokom ove sezone ugostili smo oko 500 mališana u okviru jednodnevnih ekskurzija. Pored lepog prirodnog okruženja, kompleks nudi i brojne sadržaje poput batika, staze sa preprekama u šumi, grnčarije i edukativnih radionica za očuvanje starih zanata, što je posebno privlačno deci. Dosadašnji prilaz kompleksu bio je znatno komplikovaniji za veće grupe i autobuse, prvenstveno zbog prolaska teške poljoprivredne mehanizacije koja je stvarala gužve. Realizacijom ovog projekta taj problem će biti trajno rešen'', dodao je Talpai.

Ipak, krajnji cilj udruženja je da se na ovom prostoru ukupno oformi oko trideset parking mesta, čime bi se kompletna infrastruktura oko groblja i samog kompleksa u potpunosti stavila u funkciju i prilagodila svim budućim gostima.
 

Nova zelena oaza u Nakovu: Završena izgradnja pešačkih staza oko jezera

Datum: 16.06.2026.

U Mesnoj zajednici Nakovo uspešno su privedeni kraju radovi na uređenju pešačkih staza oko jezera koje se nalazi na samom obodu naselja. Za realizaciju ove značajne investicije izdvojeno je 12,4 miliona dinara, a sredstva su obezbeđena putem konkursa za unapređenje ruralne infrastrukture koji je raspisao Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu. Kako izgleda ova uređena lokacija, lično su se uverili gradonačelnik, Mladen Bogdan i član Gradskog veća Bojan Mikalački.

''Nakovo je, zahvaljujući zajedničkim naporima lokalne samouprave i Mesne zajednice, a pre svega na inicijativu samih građana, dobilo prelepo uređen kutak prirode. Ova lokacija više nije atraktivna samo za meštane Nakova, već privlači i stanovnike Kikinde i Banatskog Velikog Sela, pa čak i goste iz susedne Rumunije'', istakao je gradonačelnik, koji je zahvalio Pokrajini na finansijskoj podršci i najavio da je naredni korak obezbeđivanje sredstava za kompletno osvetljenje prostora.

Nekadašnje odlagalište otpada potpuno je uklonjeno i zemljište je rekultivisano, dok je bara produbljena i transformisana u čisto jezero koje danas nudi mir, odmor, ali i odlične uslove za ribolov. Ovaj potencijal prepoznali su i stanovnici rumunskog mesta Lunga, koji su prešli granicu i postali stalni posetioci ove oaze. Član Saveta Mesne zajednice, Branislav Čubrilo, istakao je da je ovo mesto postalo centar okupljanja za sve generacije meštana:

''Prostor je izuzetno posećen – od majki sa bebama do rekreativaca koji ovde provode slobodno vreme. Radovi su trajali nešto duže od mesec dana i izvedeni su na veoma visokom nivou, tako da su građanima sada na raspolaganju i dodatno uređeni sadržaji poput dečjeg igrališta i terena za balote'', dodao je Čubrilo.

Projekat je obuhvatio postavljanje 2.000 kvadratnih metara behaton ploča. S obzirom na specifičnost i vodopropusnost tla na ovoj lokaciji, pre samog popločavanja izvršena je temeljna priprema podloge, po istim standardima koji se primene prilikom asfaltiranja puteva. Ovaj rezultat je utoliko značajniji ako se uzme u obzir da je pre samo jedne decenije na ovom mestu bila obična bara okružena velikom divljom deponijom.
 

Svetski dan dobrovoljnih davalaca krvi u Kikindi: „Jedna kap humanosti spasava živote“

Datum: 15.06.2026.

Svečanom dodelom priznanja u prostorijama Crvenog krsta, u Kikindi je obeležen Svetski dan dobrovoljnih davalaca krvi. Pod ovogodišnjim sloganom „Jedna kap humanosti spasava živote“, ovaj datum bio je povod da se iskaže duboka zahvalnost sugrađanima čija solidarnost i društvena odgovornost direktno spasavaju ljudske živote. Na svečanosti su uručene plakete sedmorici Kikinđana koji su tečnost koja život znači darovali čak 50 puta, dok je desetoro njih priznanje dobilo za 35 dobrovoljnih davanja. Predsednica kikindskog Crvenog krsta, Marijana Mirkov, uputila je reči zahvalnosti okupljenim humanitarcima, naglasivši neprocenjivu vrednost njihovog doprinosa zajednici.

''Želim da vam uputim jedno veliko i iskreno hvala što iznova pokazujete bezgraničnu humanost, ne očekujući ništa zauzvrat. Ovo je dan kada slavimo vašu plemenitost i nesebičnu potrebu da se nađete onima kojima je pomoć najdragocenija“, istakla je Mirkov.

Tokom događaja uručene su i tradicionalne plakete „Široko srce“ za najhumanije sredine u prethodnoj godini. Ovo priznanje pripalo je JP „Kikinda“, Tehničkoj školi „Mihajlo Pupin“ i Mesnoj zajednici Mokrin. Jedna od nagrađenih sugrađanki, Vesna Bojić, koja je dragocenu tečnost dala više od 35 puta, podelila je svoju ličnu i emotivnu priču koja ju je uvela u svet humanosti pre više od dve decenije.

''U ovu humanu porodicu stupila sam pre 26 godina, a najveći pokretač bila je moja ćerka kojoj je tada bila neophodna hitna i teška operacija. Tada su potpuno nepoznati ljudi brzo reagovali i poklonili joj deo sebe kako bi joj spasili život. Taj trenutak je prelomio i odlučila sam da postanem dobrovoljni davalac. Nastaviću da činim isto sve dok mi god to zdravlje bude dozvoljavalo“, navela je Bojićeva.

Prema podacima lokalnog Crvenog krsta, tokom protekle godine u Kikindi je zabeleženo 860 davalaca, među kojima su se našla i 83 sugrađana koji su prvi put iskusili ovaj humani čin. Posebno raduje činjenica da žene čine 10 odsto od ukupnog broja davalaca. Sekretarka Crvenog krsta, Danijela Bjelac, sumirala je rezultate ostvarene u saradnji sa Zavodom za transfuziju krvi i ukazala na važnost kontinuirane edukacije:

''U prethodnom periodu uspešno smo realizovali 27 akcija dobrovoljnog davalaštva krvi. Zahvaljujući tome, uspevamo da obezbedimo stabilne i dovoljne zalihe, pa naši sugrađani u sistemu primarne zdravstvene zaštite ne moraju da brinu. Takođe, kroz naš Klub 25 aktivno radimo sa srednjoškolcima, edukujemo ih i motivišemo da postanu deo ove velike, humane porodice“, zaključila je Bjelac.


Uprkos ogromnom napretku moderne medicine i sigurnosnih sistema koji transfuziju čine bezbednijom nego ikada, stabilnost zdravstvenog sistema i dalje u potpunosti zavisi isključivo od plemenitosti ljudi koji redovno i dobrovoljno daruju krv.